Rent A Car Açmak için Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar

rent-a-car-nasıl-açılır

Rent a car açmak için planlarınız var lakin nereden, nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Rent a car açmak için kaç araba gerekli? Rent a car açmak için sermaye ne kadar olamalıdır? Rent a car açma şartları nelerdir?

Sorularınızın, aklınıza takılan bütün konuların detaylarına bu rehberde ulaşabileceksiniz. Rent a car açmak isteyenler için gerekli tüm bilgileri derledik.

Rent a car insanların araç ihtiyacını karşılayabilmek adına kiralık araç hizmeti veren firmalara verilen isimdir. Araç kiralama işi diyebiliriz. Düşük, orta ve üst segmentte araçlarla hizmet verebilmektedir. Rent a car dükkanı açmak için gerekli olan bazı şartlar vardır. Bu şartları yerine getirdiğinizde rahatlıkla bu işe girebilirsiniz.

Eğer yeni bir iş kurmak için yeterli sermayeniz var ise rent a car açmak sizin için oldukça kazançlı olabilir. Bu makale rent a car işine girerken size yardımcı olacak bir rehber niteliğindedir.

Rent A Car açmak mantıklı mıdır?

rent a car açmak

Araba kiralama sektörü birkaç yıllık duraklamanın ardından son beş yılda tekrar gelişme göstermeye başladı. Bu düşüşün sebebi hava yolları şirketlerinin müşteri kaybetmesinden kaynaklanıyordu. Yani, araba kiralama sektörünün hava seyahatleri ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.

Rent A Car sektörüyle ilgili ilginç istatistikler: Kurumsal kâr oranları ve kişi başına düşen gelir miktarı arttığı için hava yolculuğu yapan kişi sayısı da gitgide artıyor. Bu da kuşkusuz araba kiralama sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak. 2021 yılına kadar hızla gelişmesi beklenen araba kiralama sektöründe, büyük araba kiralama şirketleri küçük şirketlere nazaran daha avantajlı. Havayolu şirketleri ve otellerle stratejik ortaklıkları bulunan bu büyük şirketler, kolaylıkla para kazanabiliyor.

Sektördeki büyük şirketler marka farkındalığı oluşturduğu için bunun keyfini sürüyorlar. Kalıcı müşteriler edinmeleri, yeni başlayan küçük işletmelere zorluk çıkartıyor. Ayrıca büyük şirketler sürekli olarak araba yenilemesi ve bakımı yaptığı için küçük işletmeler bu yarışa ayak uyduramıyor.

Sektör, 2011’den 2016 yılına kadar 43 milyar dolar hasılat yaptı ve %5,2 oranında yıllık büyüme gösterdi. Toplam 2907 işletme yaklaşık 135 bin kişiye istihdam sağladı. Araba kiralama işletmeleri şehir içi, şehirler arası, hava alanı ve diğerleri olmak üzere dört farklı segmentte toplanıyor. Bu dörtlü içinde en çok öne çıkan hava alanı araba kiralama işletmeleri. 2014 yılında pazarın %49,5’lik kısmını kaplayan bu segment, uzun süre bu unvanı koruyacak gibi görünüyor.

Rent A Car piyasası büyüyor

rent-a-car-açmak-için

Araba kiralama işlemleri genellikle ve seyahat amaçlı olarak ikiye ayrılıyor. İş amaçlı araba kiralama, seyahat amaçlı araba kiralamaya göre daha yaygın. Fakat seyahat amaçlı araba kiralamanın tatil yapan insan sayısının artmasıyla beraber yükselişe geçeceği düşünülüyor. Araba çeşitleri genellikle ekonomik arabalar, orta dereceli arabalar, kompakt arabalar, premium arabalar ve lüks arabalar olarak birbirinden ayrılıyor.

Günümüzde, birçok insan telefon uygulamalarından veya internet vasıtasıyla araba kiralıyor. 2014 ila 2015 yılları arasında telefon uygulamalarında bir artış görüldü. Ayrıca, araba kiralama işi sendikalaşmış ve sendikalaşmamış iş gücü şeklinde ikiye ayrılıyor. Sendikalaşmış iş gücü 2014-2015 yılları arasında en büyük artışını gösterdi.

Uluslararası seyahatin artmasının yanı sıra, giderek yükselen nüfus ve internet kullanımının yaygınlaşması da araba kiralama piyasasının gelişmesine ön ayak oldu. Online araba kiralama işletmeleri, internetin yaygınlaşmasıyla beraber daha fazla hasılat yapmaya başladı.

Rent A Car bayilik alınmalı mı?

rent-a-car-açmak-için-bayilik

Sıfırdan başlamak birçok kağıt işiyle uğraşacağınız ve işleri yürütürken bir yandan da müşteri çekme konusunda stratejiler üreteceğiniz anlamına geliyor. Fakat bunlar, sıfırdan başladığınız işletmenizin başarıya ulaşması için yeterli değil.

Bayilik satın almak ise sizi kağıt işiyle uğraşmaktan kurtaracak, sadece müşterilerle ilgileneceksiniz. Bayilik satın alırken bütün stratejileri, ekipmanları, yapıyı ve tekniği hazır olarak satın alıyorsunuz. Düşünmeniz gereken tek şey müşterilerinize nasıl hizmet sunacağınız.

Eğer sadece hizmet sunma konusuyla ilgileniyor ve diğer teknik işlerle uğraşmaya gönülsüzseniz, bayilik satın almalısınız. Fakat bayiliği satın almadan önce iyi araştırma yaptığınıza, kendinize en uygun şirketi bulduğunuza ve yatırımınızın geri dönüş oranının oldukça makul olduğundan emin olmalısınız.

Rent A Car işi yapanların dikkat etmesi gereken hususlar

rent-a-car-dikkat-edilmesi-gerekenler
 • Dükkanınızı turistlerin, gezginlerin, zengin yolcuların bol olduğu yere açmanız gerek. Kimse yıllar boyu kalacağı bir muhitte araç kiralamaz. Ancak birkaç haftalığına geldiği bir muhitte bunu yapar.
 • Kiralayacağınız araçların dıştan görünümü sağlam olması ve yeni model olması müşteri açısından bir artıdır. Zira kimse ödünç aldığı bir aracın elinde patlamasını ve kendine binlerce dolarlık bir fatura çıkmasını istemez.
 • Sigorta ve kasko işlerini kendinize anayasa olarak belirlemeniz gerekmektedir. Yaptığınız iş alında bir nevi hasarları, kazaları ve eskimeleri üstlenme işidir.
 • Dükkanınızda fiyat tarifinizi önceden belirlemek ve bunu yazılı olarak yazmak ardından müşteriye pazarlık imkanı sunup fiyattan düşmek iyi bir pazarlama taktiğidir. Bunu kapalı çarşı halıcıları yapmaktadır. Ne de olsa tarihin en eski esnaflarının vardır bir bildiği değil mi?
 • Rent A Car işi sandığınızdan daha komplike yanları içermektedir. Zira bir müşteri kaza yaptığında sizin kaza anına yanınızda halihazırda bir ekspertiz ile gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde işinizi sağlam kazığa bağlamamış olursunuz ve çok yüklü meblağ’da hasara uğrarsınız.
 • Araçlarınızın günlük bakımını periyodik ve aksattırmadan yapmak sizin daha az eskime zararına maruz kalmanızı sağlayacaktır. Mesela iyi yağlanmayan bir motorla yola çıkan bir aracın uğrayacağı motor arızası bu durumda tamamen sizin sorumluluğunuzda.
 • Çalışanlarınızdan özellikle müşteriyle sıcak temasta bulananların iyi seçilmesi hatta özellikle en başlarda bizzat bir girişimci olarak sizin bu görevi üstlenmesi hayatidir.
 • Kendinize bölgesel çapta yaptığınız bu iş için sağlam bir web-sitesi kurmak durumundasınız. Zira artık gelen turistlerin birçoğu ziyaret ettikleri bölgedeki rent a carcıyı internetten arayarak bulmaktadır. Bırakın “ben bu işlerden anlamam abi” tiplerini ve bir an evvel bilgisayar başına geçin!

Rent A Car açma şartları nelerdir?

rent-a-car-açma-şartları-nelerdir
 • Minimum 80 m2 kapalı alana sahip bulunmak.
 • Teknik bir elemana, detaylı iş yeri yerleşim krokisi hazırlatmak.
 • Hazırlanan krokiyi izinsiz şekilde değiştirmemek.
 • Rent a car’ın faaliyet alanında, yanıcı ya da patlayıcı maddeleri bulundurmamak.
 • Lpg’li araç sınıfındaki araç cinslerini, rent a car bünyesinde bulundurmamak şeklinde sıralanmaktadır.
 • Bina çekme mesafeleri ile yola araç konulmamalıdır. (Bisiklet, Motosiklet dahil)
 • Rent a car içinde yanıcı patlayıcı madde bulundurulmamalıdır.
 • İşyeri yerleşim krokisi detaylı bir biçimde çizdirilmelidir.
 • Kullanılacak yerleşimi izinsiz değiştirememelidir.
 • Kapalı mekanlarda LPG li araç bulundurulmasının yasak olduğu unutulmamalıdır.

Rent a car açmak için gerekli belgeler

rent-a-car-açmak-için-gerekli-belgeler
 1. Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi
 2. 2 adet fotoğraf
 3. Tapu fotokopisi.
 4. Yapı kullanma izni kağıdı.
 5. Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.
 6. Vergi levhası fotokopisi.
 7. İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)
 8. Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.
 9. İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak
 10. Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.
 11. İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.
 12. Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.
 13. İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )
 14. C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lütfen ilgili belediyeye başvurunuz.

Rent A Car açma maliyeti

rent-a-car-açma-maliyeti

Başlangıç olarak filonuzda ne kadar araç bulunduracağınız ve araçları nasıl temin edeceğiniz maliyeti çok değişken kılabilmektedir. Bunun dışında dükkanınızın büyüklüğü ve bulunacağı lokasyon da maliyeti etkileyen önemli faktörlerdendir. Sermaye bulma konusunda sıkıntı yaşarsanız tanıdıklarınızla anlaşıp ilk etapta onlara da belli bir pay vererek onların araçlarını kiralayabilirsiniz. Maliyet için kesin bir rakam vermek doğru değildir. Sağlıklı bir maliyet hesaplaması için açmak istediğiniz rent a car dükkanı hakkında bize detaylı bilgi sunmalısınız. Bu konuda yazımıza yorum yaparsanız uzman kişiler sizin için bir maliyet hesaplaması yapacaktır.

 • Mali kurumlara(Kosgeb vb.) ve bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Kişisel finans durumunuza ve gayrimenkul satışlarınıza göre bir plan ayarlayabilirsiniz.
 • Belirli yatırımcılara yanaşabilirsiniz.

Rent A Car açtıktan sonra başarılı olmak için yapılması gerekenler

rent-a-car-işinde-başarılı-olmak
 • Kurumsal firmalara, havayolu şirketlerine ve devlet makamlarına teklifler yapmak
 • Müşterilerinize bilgilendirici broşürler göndermek
 • İlgili dergilerde ve gazetelerde reklam yapmak
 • Bir internet sitesi açıp müşterilere online hizmet sunmak
 • Araba kiralama işletmenizin yerel adres rehberlerinde yer aldığına emin olmak
 • LinkedIn, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesapları kullanmak
 • İnternet sayfalarında işletmenizin reklamını yapmak
 • Hedef kitlenize yakın bölgelere afiş asmak
 • Ağızdan ağıza pazarlama yöntemine başvurmak
 • Doğrudan pazarlamacılık yapmak
 • Araba filonuza işletmeniz hakkında bilgilerin yer aldığı afişler yerleştirebilirsiniz.
 • Resmî internet sitenizde işletmenizin tanıtımını yapabilirsiniz.
 • Seyahat dergileri, yerel gazeteler, radyo veya televizyon gibi uygun yerlerde araba kiralama işletmenizin reklamını yapabilirsiniz.
 • Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.
 • Sizden memnun kalan müşterilerin yorumlarını kullanarak muhtemel müşterileri kendinize çekebilirsiniz.
 • Posta gönderme yoluyla muhtemel müşterilerin ilgisini uyandırabilirsiniz.
 • İnternet sitelerinden ve sarı sayfalardan faydalanabilirsiniz.
 • Tanıtımlar yaparak yeni müşteriler edinebilir ve markanızı daha bilinir kılabilirsiniz.