TOKİ enflasyonu %4’e sabitlediğini açıkladı

toplu-konut-idaresi-enflasyonu-dusurdu

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ’den konut, işyeri ve arsa alan vatandaşların geri ödemelerinde 6 ayda bir uygulanan dönemsel artış oranını 2019 yılı için sabitlediklerini, artış oranının enflasyon, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) oranlarının altına çekildiğini bildirdi. Turan, alt gelir grubuna yönelik daha önce satılan konutlarda altı ayda bir yapılan dönemsel artış oranını 2019 yılı için yüzde 4’e sabitlediklerini belirtti. Alt gelir grubuna yönelik satılan konutlarda Ocak 2018’de yüzde 5.69, temmuzda yüzde 5.69 olmak üzere yılda yüzde 11.70’lik artış yapıldığını anımsatan Turan, alt gelir grubu konutlarında 2019 ocak ayında yüzde 4 ve temmuz ayında yüzde 4 olmak üzere yıllık yüzde 8’lik bir artış oranının uygulanacağını aktardı. Turan, orta gelir grubuna yönelik satılan konutlarda artış oranının yüzde 5’e sabitlendiğine işaret etti.

HANE GELİRİ 4.500 TL

Alt gelir grubuna yönelik satışı yapılan konutlarda ocak ve temmuz aylarında uygulanan artış oranın 2019’da yüzde 4 olacağını vurgulayan Turan, “Alt gelir grubu kategorisinde satışını yaptığımız konutlarımız hane halkı net geliri en fazla 4 bin 500 TL olan vatandaşlarımıza yöneliktir” dedi.

ERGÜN Turan ayrıca, TOKİ tarafından yapılan arsa satışlarında borç bakiyelerini YİÜFE oranı ile güncellediklerini belirterek, “2019 yılında Yİ-ÜFE oranını yüzde 6’dan uygulayacağız. Böylelikle yılda yüzde 12’lik bir güncelleme olacak” diye konuştu.