Romanov Koyunu Yetiştiriciliği ile Para Kazanma Yolları

romanov-koyunu

Romanov koyunu, dünyanın en yüksek döl verimine sahip koyunudur. Kökeni Rusya’ya dayanan bu koyun türü, Rus Koyunu olarak da anılmaktadır. Romanov cinsi koyun ilk doğduğunda siyah, büyüdükçe gri rengi alır. Vücutlarında siyah tüyler de yer alır. Genel olarak vücudu siyah-gri, bacakları ve kuyrukları siyahtır. Başı geniş ve uzun, üstü kemerlidir.

ile de France koyunu gibi bu koyun türü de yetiştiricisine yüksek gelir getiren koyun türlerindendir.

Romanov Koyunu Özellikleri

*Romanov koyunu boynuzsuz olur. (Boynuzlu olanların melez olma oranları yüksektir.)

*Kuyrukları parmak kalınlığı inceliğinde ve kısadır. Kuyruk ucunda lekeler görülür. Kuyruğun uzun ya da kalın olması o koyunun melez olduğu anlamına gelir.

*Canlı ağırlıkları erkeklerde 55-80 kg, dişilerce 40,50 kg arasındadır.

*Romanov cinsi koyunun kendisi ya da eti kokmaz. (Bu verimli doğurganlığının yanında önemli tercih sebebidir)

*Romanov koyunu derisi ve tüyü oldukça kullanışlıdır.  

*Adaptasyon kabiliyetleri gayet yüksektir.

*Dişilerinin kafasında ve ayaklarında beyazlıklar olabilir.

*Erken cinsi olgunluğa gelirler. Yılın her zamanı çiftleşebilirler.

*Romanov koçunun alt kısmında yeleleri vardır. (Yelesi olmayan romanov koçu muhakkak melezdir.)

Romanov Koyun Yetiştiriciliği

romanov koyunu

Romanov koyun çiftliği kurmak ya da az sermaye ile para kazanmak isteyen girişimciler için romanov koyun yetiştiriciliği karlı bir yatırım olabilir. Irkı itibariyle doğurgan bir koyun olmaları ve yılda iki kez doğum yapabilmeleri bu işteki kar oranını arttırmaktadır. En ideal doğumu ikiz ve üçüz olmakla birlikte dördüz hatta beşiz bile doğum yapabilmektedirler. Ancak bahsettiğimiz gibi ideali ikiz ya da üçüz doğumdur. Bu hem koyunun yavrularına bakma kolaylığı için güçsüz düşmemesi, hem de koyun yetiştiricisinin bakım maliyeti açısından en idealidir.

Yaşam Alanları Nasıl Olmalı?

Koyunu sağlıklı ve kaliteli şekilde yetiştirmek için koyun başına 1 m²’lik alan oluşturulmalıdır. Yani 50 koyun yetiştirmek isteyen biri en az 50 m²’lik bir ahıra sahip olmalıdır. Tabi bunun yanında yemlik için de ayrı bir alana ihtiyaç vardır.

Koyunların ahırdan çıkıp gezmeleri için de ortalama 500 m² – 1000 m² arasında bir dış alana sahip olmak gerekir. Bu alana sahip olmak koyunun bakım maliyetini de yem açısından düşürmüş olur. Ancak yine de bu bahsedilen dış alana sahip olsanız dahi sabah hayvanları meraya salmadan önce her bir koyun için yarım kilo yem vermelisiniz. Hamilelik döneminde ise dişilerde sabah ve akşam olmak üzere yarım kilodan toplam bir kilo yem takviyesi yapmanız gerekmektedir.

Romanov Koyun Fiyatları

Romanov koyun fiyatları, ithal bir koyun olmaları nedeniyle diğer koyunlara göre yüksek olabilir. 2019 Romanov koyunu fiyatı erkek ve dişilerde 300 – 400 Dolar, kuzularda 200 – 250 Dolar arasında değişmektedir. Ülkemizde satılık romanov koyunu bulabileceğiniz gibi Rusya ya da Ukrayna’dan ithal yoluyla koyunları Türkiye’ye getirebilir ve yetiştirebilirsiniz.