ile de France Koyunu Kazandırıyor

ile de France koyunu kazandırmaya devam ediyor. Bursa’nın Yenişehir ilçesinde üç aylıkken 2 bin 500 liraya satılan ‘İle de France’ kuzular, vatandaşlar tarafından rağbet görüyor. Kuzulardan satın almanız için en az 6 ay öncesinden sıraya girip kapora yatırmanız gerekiyor.

Et ve yavru verimi yüksek olan koyun ırklarından birisi olarak gösterilen ‘ile de France’ koyun ve kuzuları üreticinin yüzünü güldürüyor. Bursa’nın Yenişehir ilçesinde damızlık koyun üreticiliği yapan işletmeden kuzu, koyun ve koç almanız için en az 6 ay beklemeniz gerekiyor.

ILE DE FRANCE KOYUNU 6 AY ÖNCESİNDEN KAPORA ALINIP ÜÇ AYLIKKEN TESLİM EDİLİYOR

ile de france koyunu

Küçükbaş hayvan üreticisi Berkay Yıldız, “Yenişehir’de işletmemiz var, küçükbaş damızlık hayvan üzerine çalışıyoruz. Yalnızca ile de France yetiştiriyoruz. Hayvan satışlarımızda 6 ay öncesinden kaporalarını aldığımız hayvanlarımızı üç aylık olarak teslim ediyoruz. Aşıları, her şeyi tam anlamıyla yapıldıktan sonra, hayvanlarımız yeme alışınca üreticilerimize teslim ediyoruz. Hayvanlarımızın 3 aylık ücretleri 2 bin 500 lira. Dişi ve erkek satış fiyatlarımız var” diye konuştu.

3 AY İÇERİSİNDE YAKLAŞIK OLARAK 60 KİLOYA ULAŞIYOR

ile-de-france-koyunu-kuzusu

Yıldız, “İle de France koyun ırkı Fransızların dünyaca ünlü koyun ırklarından birisidir. En büyük özellikleri etçi bir hayvan olması ve çoklu doğum özelliğine sahip olması. Biz bu saf ırkı Fransa, Romanya, Ukranya gibi ülkelerden bulamayınca sonunda Macaristan’da 2 ay bütün çiftliklerde yaptığımız araştırmalar sonunda bularak özel izinle Türkiye’ye getirdik. Bu koyunların kuzuları 3 ayda ortalama 60 kiloya ulaşırken, diğer ırklarda bu rakam 35-40 kilo arasında kalmaktadır. Aynı zamanda koçları etçi özelliklerini melezlemede diğer ırklara aktararak üreticinin daha az sürede daha fazla gelir elde etmesine sebep oluyor. İlerleyen zamanlarda anaç koyun satışımız da olacak. 1-2 yaşlarında koç satışlarımız var. Büyük koçlarla ilgili 1 yaşında olanları 4 bin 500 lira civarında satıyoruz, baba koçlar da 6 bin lira civarında. Bu koyunun en büyük özelliği ikizlik, üçüzlük oranının yüksek olması ve et randımanının çok iyi olması. Yüz günlük bir kuzumuzun canlı ağırlığı 55 kiloya ulaşmaktadır” dedi.

İle De France koyunun karkas özellikleri

İle de france çok üst seviye bir etçidir hızlı büyür, et kalitesi çok iyidir ve karkas randımanı %55 in üstüne çıkabilir. Rekor karkas randımanı %66.4 olarak kayıt edilmiştir. Et lezzeti muazzamdır. Genelde et ırklarının et rengi esmerdir. ile de france bizi bu noktada çok şaşırttı. ile de france et rengi açık renklidir. Pembe renkli et sahip olan ile de france oldukça lezzetli ve sulu bir etti var. Günümüz kasaplarının ve restoran şeflerinin tercih etiği düzeydedir karkası yapı olarak yağsızdır. Kas yapısı gelişmiş olan ile de france’nin etin değerli olan bölgelerinin karkasta ki yüzdesi fazladır. Bu özelikler ile de france’nin çok iyi bir etçi koyun ırkı olarak tercih edilmesini sağlamıştır.

Verim Özellikleri :

  • Canlı ağırlık: Erkek: 110 – 150 kg ; Dişi: 70 – 90 kg
  • Yün verimi: Dişi: 4 kg ; Erkek: 5 – 6 kg
  • Yapağı randımanı: % 45-50
  • Yapağı kalitesi: 58-60 S (B-B/C)
  • Lüle Uzunluğu: 7 – 8 cm
  • 10-12 aylık iken damızlıkta kullanılırlar.
  • Kasaplık kuzular 100 günde % 55 – 60 randımanla 17 – 20 kg. karkas verirler.
  • Bir batında kuzu sayısı: 1.25 – 1.4 (Sonbahar) ; 1.5 (İlkbahar)

Kaynak: İHA

Romanov koyun yetiştiriciliği yazımıza göz atarak verimli koyunlardan olan Roman Koyunu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.